Select Page

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC), bir çok kişi  tarafından internet parası olarak adlandırılan merkeziyetçi ilk dijital para birimidir. Milyonlarca insan tarafından kabul edilen ve bilinen ilk kripto para birimi, altın benzeri özelliklere sahip bir değer kaynağı  olarak yaygın şekilde kabul edilmektedir.
Bitcoin  madencilik ile yeni paralar çıkaran ve aynı zamanda her 10 dakikada bir yapılan işlemler için blockchain defterini güncelleyen CPU gücü kullanılarak mining yani kazılabilen bir paradır. Dijital kıtlığı sağlamak için sınırlı miktarda 21 milyon madeni para mevcut olup, toplam arzın% 80’i 2018’in başlarında kazılabilir durumdadır.
Teknoloji açık kaynak kodludur, böylece herhangi biri kod görüntüleyebilir veya yazabilir ve Çekirdek Geliştiricilerin uyguladığı Bitcoin İyileştirme Tekliflerine önerilerde bulunabilir.

Bitcoinin mudici kimdir?

Çevrimiçi adı Satoshi Nakamoto olan gerçe adı bilinmeyen bir kişi, 2009 yılında protokolün ve teknik raporun oluşturulmasının arkasındadır. Proje, 2011 yılında birçok geliştiriciyi içeren merkezi bitcoin ekibi tarafından devralınmıştır. ağı güvence altına almak için dünya çapında gönüllüler.

Bitcoini ne için kullanabiliriz?

1. Değer kaynağı ve deposu;

Madencilik yapmak, çok miktarda altın depolamak ve transfer etmek yerine, Bitcoin madenciliğin teknolojisini ve elektriğini kullanarak bazı yönlerini çoğaltır. 21 milyon $ ‘lık sınırlı tedarik, protokolde bir kopukluğun yanı sıra tekrarlanmayı önlemek için çalışma kanıtı yaratıyor.

Venezuela, Hindistan, Arjantin, Yunanistan, Rusya, Brezilya ve Portekiz gibi ülkeler, vatandaşların ulusal paralarından başka bir para birimine sahip olmak istediklerini belirten “finansal kriz” uyarılarıyla bıktı.

Dünyada 2 milyar insan hala bankaya erişemese de, bitcoin çoğu kişi için “hiç yoktan daha iyi” bir çözüm olarak görülüyor.

2. Ucuz döviz kuru işlemleri

ABD doları cinsinden satılan Bitcoinler, Avrupa’da avro, İngiltere’de sterlin, Çin’de yuan ve Hindistan’da rupi satılabilir. Bankalar ve döviz hizmetleri, para birimlerini dönüştürmek için aşırı ücret almaktadır. Finansal kurumlar tarafından döviz bozdurma ücretlerinin bir kısmının düşürülmesi ve kaldırılması, tüketicileri dünya çapında milyarlarca dolar tasarruf sağlayacaktır.

3. İndirimli ücretlerle ödeme gönderme

Banka havaleleri ve banka havale ödemeleri üzerindeki vergiler gittikçe azalacak veya ortadan kalkacak ve giderek daha fazla insan merkezi olmayan sistemler kullanarak dijital ödemeleri kabul edecek. Western Union, Moneygram veya benzeri hizmetler aracılığıyla size para göndermek, ücretlerde% 7 daha fazlaya mal olabilir. Şifreli para ve yeni finansal şirketler gelecekte tüketiciler için bu ücretleri düşürmelidir.

4. Güvenlik

Bankalar bilgisayar korsanlarının ana hedefidir. Tüm müşterileri hakkında sahip oldukları veriler, bilgisayar korsanlarının bu kurumlara saldırmaya devam etmeleri için yeterince değerlidir. Verileriniz bu kurumlardan birinden geliyorsa, size bilgi sağlamaktan sorumlu değiller. Birçok insan kişisel verileri ve parası ile başkalarına güvenmekten kaçınmayı tercih eder.

5. Mal ve hizmet alımı

Bitcoin kabul eden şirketler sürekli büyümektedir: Microsoft, Reddit, CheapAir, Namecheap, Expedia, Gyft, Virgin Galactic, Zynga ve Pizzaforcoins şu anda bitcoins’i kabul etmektedir.
Bitcoin kredi kartları, normal bir kredi kartı gibi şeyleri satın almanıza izin verir. Bitcoin’iniz cüzdanınıza yüklenmiştir. Tarama yaptığınızda servis, karttaki bitcoin cüzdanınızın miktarını kaldırır.

6. Kripto Kumar ve Uyuşturucular.

Apaçık ortada

Bitcoini nasıl kazabilirim?


İyi bir bitcoin madenciliği tesisi başlangıçta birkaç bin dolara mal olacak ve madencilik sektöründe yoğun bir rekabet var. Çoğu madenci madencilik havuzuna katılacak çünkü bu gruplarda madenciliğin karlılığını artırmak için diğer maden platformlarıyla çok sayıda madenci var.

Bitcoin’i nereden alabilirim?


Bitcoin alış alış verişleri, yeni başlayanların ilk bitcoinlerini (veya bitcoin fraksiyonlarını) satın aldıkları en yaygın yerlerdir. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerin sakinleri Bitcoin’i sıkı düzenlemelerle “düzenleyen” KYC (müşterinizi tanıyın) ve AML (kara para aklamayı önleme) giderek daha fazla isimsiz borsa kullandı.
BTC’de ödenmek yalnızca teknisyenler ve geliştiriciler için yaygındır. Tasarımcılar, pazarlamacılar, içerik ve içerik yaratıcıları her zaman reddit konusunda iş arar veya teklif eder..

Bitcoin, altcoinler (kripto paralar) ve ICO arasındaki fark nedir?

Bitcoin, dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından hala bir para birimi veya değer deposu olarak kullanılan ilk şifreleme para birimidir.

Bitcoin’in ilk başarısından sonra, Altcoins, Bitcoin protokolüne “benzer” prensipleri olan alternatif bir kullanım durumu olarak kullanılmaya başlandı. Bazı madeni paralar veya jetonlar bitcoin’den daha yeni ve daha iyi bir şeyler yapmaya çalışıyor, bazıları da bitcoinin sahip olmadığı kullanımları sunmaya çalışıyor. Çoğu tam dolandırıcılıktır.

Ethereum gibi bir altcoin ile akıllı sözleşmelerin kullanılması ve yaratılması yeteneği, çiftlik sahiplerinin temel yeniliklerinden biri olmuştur. Mevcut teknoloji ve geliştirme ekibi, bitcoin ve ethereum projeleri arasında tamamen ayrılmıştır. Ethereum üzerindeki akıllı sözleşmeler, herkesin ilk madeni para teklifi (ICO’lar) oluşturmasını sağlar.

Bir ICO tipik olarak, bir kez oluşturulmuş belirteç sembolünün altında eter cüzdanında saklanabilen ethereum tel zincirinde bir belirteç olacaktır. Halka açık bir şirketin IPO’su gibi ICO, bu teknolojiye bir yatırım ve “bir şeyler yaratmak” için bir ekip olarak kabul edilir. Bu ekibin ve bu teknolojinin, kripto tüccarlarının altcoin satın alıp sattıkları vahşi batı “pazarı” tarafından takdir edildiğini tahmin ediyor.

Bu, (eğer varsa) hissenin düzenlemesiz bir versiyonudur ve birçok grup inananları yaratacağı bu yeni teknolojiye “satmak” ister. Bu yüzden bazı altcoinleri koruyoruz ama kalbimiz ve paramız Bitcoin ile.

Bitcoin’e takıntılıyım ve bundan kurtulmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Joe Rogan Podcast ile Andreas Antonopoulos arasındaki konuşma.

Kripto ile ilgilenen herkes mutlaka izlemeli.

Ton Vays ve Kutu madenciliği

Filmler

Banking on Bitcoin

The Rise and Rise of Bitcoin

Kitaplar

The Internet of Money

Teknoloji ve kullanım durumlarını daha iyi anlamak için kripto meraklıları için bitcoin’e giriş.

Mastering Bitcoin

Bitcoin’in arkasındaki teknoloji hakkında bilgi edinmek isteyen programcılar için.

Digital Gold

The Truth Machine: The blockchain and the future of everything